Venkovní prostory nebudou sloužit pouze jako volný výběh pro nosnice, ale především jako zookoutek. V tomto zookoutku veřejnosti umožníme seznámení se s typickými českými druhy domácích zvířat, které dnes již nejsou součástí domácích hospodářství. 

 

A která zvířata již máme na farmě?

 

Krůta domácí

Krůta je po pštrosech největší domestikovaný pták. Krůta domácí je potomkem krocana divokého a chová se především pro maso. Používá se také peří, trus, zřídkakdy vejce. Krůta je chována zvláště pro maso, které má vysoký podíl bílkovin ve svalovině a naopak méně tuku.

 

  

 

 

 

Kuře Kalimero

Chováme také kuře Kalimero, které se hodí právě na farmy. Jsou velmi nenáročné na krmivo, zejména v pozdějším období odchovu (obilí, kukuřice). Odchov kuřat Kalimero trvá 60 až 120 dní. Hmotnost kuřat ve věku 60 dní je 2,3 až 2,8 kg při spotřebě krmiva přibližně 2,3-2,5 kg na 1 kg živé hmotnosti kuřete. Ve věku 120 dnů má hmotnost 4 až 5,5 kg. Kalimero je těžký typ kuřat, určený přednostně na maso. Jejich výhodou je zejména to, že nejsou choulostivé na měknutí kostí, rádi se pasou a jsou zhánlivé za přírodní potravou na pastvě. Jsou obvykle krotké a přítulné. Oproti průmyslově chovaným bílým rodičů brojlerů se jedná o naturální produkt odolný vůči chorobám. Kuřata Kalimero rostou pomaleji než bílí průmyslový brojleřy, ale tento jev je jejich výhodou, protože pomaleji přibírání na váze znamená zdravější maso s jeho výbornou a nenapodobitelnou chutí a kvalitou. Chov je možný bez hormonů, tedy stimulátorů růstu, bez masokostní a rybích mouček, což zajišťuje čistotu složení masa - a přesně o to nám jde!

 

 

 

Brojlerové kuře

Přivezli jsme také brojlerová kuřátka!

 

 Kočka domácí

Společnost nám také dělá kočička a kocourek, kteří nám hlídají farmu před myškami!

 

 

A která zvířata se už těší na naši farmu?

Husa bílá

Původní plemeno hus vzniklé domestikací divoké husy velké na území Čech a Moravy a chované zde již několik století. Tyto husy jsou naším národním plemenem Hospodářský význam vhodná zejména pro extenzivní podmínky menších chovů, předností je vysoká jatečná výtěžnost a velmi dobrá kvalita masa, peří má vysokou kvalitu a velký podíl prachového peří.

 

 

Husa landeská

Landeské husy jsou zcela bezproblémové. Vynikají klidným temperamentem, dobře se pasou a nejsou tolik hlasité jako například češky nebo husy labutí. Přes léto žijí ve velkém areálu, kde je rybníček, a v zimě se zdržují spolu s kachnami a slepicemi na dvoře u rodinného domu. Jsou mezi sebou velice snášenlivé a neperou se ani s ostatní drůbeží.

 

Koza

Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší domestikovaný přežvýkavec, patřící mezi nejstarší užitková zvířata, člověk ji chová bezmála 10 tisíc let. V Evropě se kozy chovají nejčastěji pro mléko, případně maso. Kozí mléko je prospěšné zdraví, má vyšší obsah tuku a nižší obsah laktózy než mléko kravské.

 

Ovce

Ovce domácí je malým domestikovaným přežvýkavcem, chovaným hlavně pro vlnu, maso a mléko. Ovce jsou o něco robustnější než kozy a mají silnější, zatočené rohy. Srst je tvořena hustou vlnou. Všechny ovce mají dobře vyvinutý stádní pud a potřebují společnost ostatních jedinců.

 

 

 

Křepelka

Křepelka pochází z východní Asie, kde je chovaná již dlouhou dobu. Roční snáška křepelek japonských dosahuje 280-320 ks vajec. Pohlavně dospívají po 35-ti dnech a první snáška je kolem 42-45 dne. Snůšku začínají už od sedmého týdne. Kohoutci pohlavně dospívají o něco později.

 

Kachna

Kachna domácí je domestikovaný pták z řádu vrubozobých, chovaný pro maso, vejce a peří po celém světě.

 

Indický běžec

Indický běžec je chován hlavně na maso a také k vyčištění zahrad od slimáků. Je typický svýma dozadu posunutýma nohama a vzpřímeným postojem. Zbarvení může být různé, od přírodních, přes strakaté nebo různé jednobarevné až po čistě bílé.

 

Göttingenské miniprase

Miniaturní německé plemeno domácího prasete, které si získává stále větší oblibu coby domácí mazlíček. Oproti běžnému vepři je nesrovnatelně menší, přítulné a lze je chovat i v bytě. Miniprasata mají narozdíl od prasat rovný (nikoli stočený) ocásek.

 

Králík

Králíci jsou malí savci z čeledi zajícovitých. Králíci můžou být chováni na maso a pro kožešinu, nenáročnost chovu umožňuje, aby byl králík chován jako domácí mazlíček. Mláďata jsou velmi roztomilá.

 

Šumavanka

Šumavanka byla vyšlechtěna v Čechách v druhé polovině 20. století ze zbytku původních krajových šumavských slepic, českých slepic zlatých kropenatých, žlutých plymutek, rodajlendek, hempšírek a vyandotek.

 

Vlašky

Jde o líbivé temperamentní plemeno s velmi dobrou snáškou, které dobře využije velké výběhy. Jsou nejrozšířenějším lehkým plemenem slepic, chovají se v mnoha barevných rázech, z nichž nejznámějším jsou vlašky koroptví. Vyskytují se s listovým, ale i růžicovým hřebenem.

 

Český strakatý pes

Český strakatý pes je příjemný, nenáročný a skromný společník, který je přizpůsobivý a zvykne si jak na početnější rodinu, tak i na jednoho páníčka. Je to temperamentní hlídač, který ale není agresivní. Má mírnou a přátelskou povahu, dobře se sžije se i s ostatními zvířecími obyvateli domova. Vzhledem ke svému původu je zvyklý žít ve smečkách. Není náročný na potravu. Má rád pohyb, ale umí žít i v bytě. Český strakatý pes se snadno stane veselým a věrným rodinným kamarádem. Dosud není příliš rozšířený, jeho obliba ale stále stoupá.